Škvrny sa dá urobiť veľmi rýchlo a takmer z hocičoho – trávy, potu, čokolády, červeného vína,… Na každý typ škvrny preto existuje špeciálny spôsob, akým ju odstrániť a to, čo platí na jednu, na druhú už nemusí. Viete, ako na najčastejšie škvrny tak, aby po nich neostala ani pamiatka?

Najväčší postrach všetkých gazdiniek - škvrny. Ako s nimi bojovať?
(zdroj: unsplash.com)

Nenamáčajte do teplej alebo vlažnej vody

Jediné, čo majú všetky škvrny spoločné, je to, že v boji s nimi rozhoduje rýchlosť. Čím rýchlejšie, tým lepšie. Bielizeň s akoukoľvek škvrnou okamžite po zašpinení namočte do studenej vody. Rovnako sa pri čistení akejkoľvek škvrny vyvarujte drhnutiu, pretože tým by ste mohli škvrnu “zažrať” ešte hlbšie. Ak nemôžete oblečenie alebo inú tkaninu okamžite namočiť, skúste ju vysať aspoň papierovou vreckovkou alebo obrúskom. Pri praní potom môžete dodatočne použiť odstraňovač škvŕn, najmä, ak sa vám nepodarilo škvrnu odstrániť iným spôsobom. Odporúčame tiež žlčové mydlo, ktoré sa dá využiť univerzálne.

Univerzálna soľ

A teraz sa pozrime na konkrétne škvrny a konkrétne spôsoby ich odstránenia. Ako odstrániť zaschnuté škvrny od krvi? Krv najlepšie zmyje studená voda a trocha soli, pracieho prášku alebo mydla. Ak sa krvavá škvrna objavila na bielom podklade, použiť môžete aj peroxid vodíka či biely ocot. Potom si môžete pozrieť naše tipy aj na mastné fľaky na oblečení. Vďačný je v tomto prípade lieh, maslo alebo prípravok na riad. Maslo však musíte z oblečenia odstrániť trochou benzínu alebo sprejom na škvrny s obsahom technického benzínu. A čo červené víno? Takúto škvrnu najskôr vysušte papierovou vreckovkou a posypte soľou, ktorú po chvíli odstráňte. Skvelo účinkuje aj minerálna voda a bavlnené materiály možno tiež prevariť v mlieku. Ak je škvrna od vína zaschnutá, zbavíte sa jej pomocou vody s trochou čpavku.

Najjednoduchšie je to s trávou alebo čokoládou

Smola sa z oblečenia obvykle odstraňuje ťažko. Ale nie je to úplne nemožné – použiť môžete napríklad odlakovač na nechty, lieh alebo technický benzín. Po nanesení na škvrnu však nezabudnite kus oblečenia preprať, hoci aj v rukách. Veľmi agresívny je k oblečeniu aj pot. Citlivé sú naňho najmä ľanové a plátené materiály alebo hodváb. Najlepším riešením je čistiareň, ale v domácich podmienkach môžete vyskúšať aj octový roztok, kyselinu citrónovú alebo soľ. Pomerne ľahko sa odstraňujú škvrny od kávy, čokolády, ovocia alebo trávy. Väčšinou takéto škvrny stačí len namočiť a potom normálne vyprať. Dámske škvrny od mejkapu či rúžu odstráni zasa lieh, benzín alebo kysličník – ale len vo veľmi malom množstve, ktoré môžete naniesť na vatovú tyčinku a jemne ňou škvrnu potrieť.