Bežný prací prášok môže zanášať práčku a ak nakupujete tie kvalitnejšie značky, môže vás to stáť aj viacej peňazí. Zároveň to má aj veľký vplyv na ekológiu. Dnes vám ukážeme ekologickejšie varianty a aj domáci recept na prací prášok, ktorý je z prísad bežne dostupných pre každého. 

Žite ekologickejšie! Vyskúšajte tento recept na prací prášok
Žite ekologickejšie! Vyskúšajte tento recept na prací prášok (Foto: pixabay.com)

Pranie s orechmi?

Ak chcete vyskúšať na pranie niečo, čo je rokmi overené, no väčšina z nás o tom ani nepočula, dajte do práčky namiesto pracieho prášku orechy. V Indií orechy slúžia už dlhé roky namiesto pracieho prášku. Škrupiny z orechov v spojení s vodou vytvárajú „mydlovú“ penu. A z toho vznikne 100% prírodný prací prostriedok, ktorý je účinný na škvrny a nečistoty. Je dokonca aj veľmi vhodný pre alergikov.

Domáci prací prostriedok a aviváž

Na domáci prací prostriedok budete potrebovať sódu na pranie alebo obyčajnú sódu bikarbónu, špeciálne mydlo na pranie alebo zvyšky starých mydiel, lyžičku soli a ak chcete, aby vám prášok voňal, tak pridajte aj pár kvapiek esenciálneho oleja. Začnite tým, že mydlo nastrúhate a zmiešate so sódou a soľou. Keď bude zmes vymiešaná, pridať môžete esenciálny olej podľa vášho výberu. Na pranie využívajte približne 2 polievkové lyžice tohto prášku.