Veľké francúzske okná sú trendom posledných rokov, ktorý pokračuje, keďže sa stali veľmi obľúbenými. Aj novostavby, ktoré sa stavajú, mávajú vždy aspoň v jednej miestnosti veľké okná. Čo je pri nich taká výhoda a čo sú naopak nevýhody týchto okien? 

Aké sú výhody a nevýhody veľkých okien
Aké sú výhody a nevýhody veľkých okien (Foto: unsplash.com)

Výhody

Takéto okná zvolia hlavne milovníci veľkých, presvetlených a vzdušných priestorov, pretože práve takýto efekt majú na miestnosti francúzske okná. Priestor vďaka nim vyzerá oveľa väčší, preto sa najviac hodia do menších miestností. Myslite však aj na prehrievanie miestnosti, za zváženie stojí klimatizácia do bytu.

Ak máte veľké miestnosti, tak ani vtedy to nemusíte zavrhovať, keďže vďaka veľkým oknám bude svetlo siahať do väčšej časti miestnosti. Výhody sú zreteľné, viac si môžete prečítať aj v článku ako ušetriť v domácnosti.

Ďalšia spojitosť a výhoda s veľkými oknami je rýchlejšie a efektívnejšie vetranie, a to hlavne v lete. Okná otvoríte dokorán a priestory budú hneď prevetrané. Netreba vám teda vo veľkých teplách klimatizáciu, ale stačí krátke a pravidelné vetranie.

Nevýhody

Pri takejto veci si treba povšimnúť aj nevýhody, a tá je hlavne čo sa týka obdobia zimy. Ak bývate v chladnejších oblastiach, kde býva zima aj do -30 stupňov, mali by ste od týchto okien upustiť. Cez ne totiž uniká až tretina energie a tepla. Aj to sa však dá v niektorých prípadoch vyriešiť pomocou izolácie a radiátorov.

Pri plánovaní môže pomôcť 2d cad.