Aj keď nie sú kaktusy z našich zemepisných šírok a sú stavané skôr na rast v púšti, vieme si ich vypestovať aj sami doma v kvetináči. Je potrebné ale vedieť, ako na ich správne pestovanie tak, aby vám nevyschli, no zároveň aby ste ich neprelievali. Ako pestovať kaktusy doma tak, aby vám pekne rástli a skrášľovali váš priestor? 

Pestovanie kaktusov v interiéri - ako sa o ne starať?
Pestovanie kaktusov v interiéri – ako sa o ne starať? (Foto: pixabay.com)

Pár základných informácií

Kaktusy sú nenáročné rastlinky, ktoré slúžia ako veľmi pekný doplnok do bytu. Najlepšie sa im darí v suchých, vykúrených a slnečných bytoch. Jednoducho v takých, ktoré pripomínajú ich prirodzené prostredie. Najlepšie im bude na parapete okna, kde budú nad radiátorom, čiže budú mať dostatok tepla aj svetla. Tie najznámejšie druhy kaktusov sa dožívajú často aj 10 rokov a dorastajú do rôznych výšok. Môžu to byť desiatky centimetrov, niekedy tie najstaršie dorastajú až do metra.

Aké sú najčastejšie chyby, ktorých sa pestovatelia dopúšťajú? Dávajú ich na miesta, kde nemajú kaktusy dostatok svetla, pretože to je naozaj dôležité. Tiež je dôležité dodávanie živín a prihnojovanie, na ktoré sa tiež často zabúda. A veľmi časté je aj to, že nechávajú ľudia kaktusy v tých črepníkoch, v ktorých si kaktus kúpili, aj keď už potrebujú po určitom čase väčší priestor.

Kvitnúce kaktusy – šperk bytu

Asi tie najkrajšie kaktusy sú tie, ktoré kvitnú, keďže ich kvety hrajú výraznými farbami. Najčastejšie sú to vianočné a veľkonočné kaktusy, ktoré kvitnú práve v týchto obdobiach. Najčastejšie to sú kaktusy s červenými a oranžovými kvetmi. Veľmi nenáročné, no naozaj krásne kvitnúce sú bradavkovce, ktoré majú kvety biele, niekedy až do ružova.