Pri použití drevených parkiet má množstvo ľudí dilemu – je lepšie mať lakované alebo olejované parkety? Záleží na tom, aké sú vaše preferencie, aký je štýl vášho interiéru a rovnako to súvisí aj s vašim životným štýlom. V tomto článku vám poradíme, ako na výber tej správnej povrchovej úpravy, ktorá bude presne sedieť do vášho domova.

Lakované alebo olejované parkety? Každá úprava má svoje pre a proti (Foto: pixabay.com)

Výhody a nevýhody jednotlivých úprav

Najjednoduchšie sa rozhodnete podľa toho, ak vám v skratke povieme o výhodách a nevýhodách jednotlivých povrchových úprav. Začneme s lakovanými parketami. Ich najväčšou výhodou je jednoduchá údržba. Lak totiž vyplní póry a medzery v dreve, takže parkety stačí raz za čas prejsť mopom a sú čisté a lesklé. Niekomu sa páčia lakované parkety oveľa viac, než olejované, a tu sa už treba pozerať na vlastné preferencie. Veľkou nevýhodou lakovaných parkiet je ich náchylnosť na poškodenie a škrabance. Keď už sa raz poškodia, tak je to možné odstrániť len prebrúsením.

Čo sa týka olejovaných parkiet, tak sú náročnejšie na údržbu. Je to možno veľká, no jediná nevýhoda, ktorú olejované parkety majú. Olej nevytvorí takú pevnú vrstvu ako lak, takže sa oveľa ťažšie umývajú. Výhodou je, že sú parkety odolnejšie a poškodenie sa dá jednoducho odstrániť.  V súčasnosti ľudia siahajú najčastejšie práve po tomto variante.

Ktorý typ vybrať?

Tak, a ak ste sa dostali až tu, pravdepodobne viete, ktorý typ povrchovej úpravy parkiet si vyberieme. Každý variant má svoje výhody a nevýhody. Je len na vás, čo je pre vás dôležitejšie a jednoduchšie. Či je to pravidelná údržba alebo vysoká odolnosť. Nedá sa povedať, že by bol jeden typ úpravy horší ako druhý.