Chcete do svojho bývania priniesť viac zelene alebo máte záujem o výrazný moderný prvok? Pri oboch požiadavkách si môžete zaobstarať machovú stenu. Aj keď sa už v interiérovom dizajne používa niekoľko rokov, stále sa teší veľkej obľúbenosti. Aké sú výhody tejto prírodnej steny a koľko vás to bude stáť?

Machová stena u vás doma – štýlová interiérová dekorácia (Foto: unsplash.com)

Základné informácie o stabilizovanom machu

Machový obraz alebo machová stena môže byť rôznych rozmerov. Je to plocha, na ktorej je súvisle rozložený stabilizovaný mach. Namiesto toho, aby bola v machu klasická vlhkosť, ktorú do seba nasáva, sa v ňom nachádza konzervačný prostriedok. Ten je šetrný k životnému prostrediu, mach si zachová svoj prírodný vzhľad a vydrží vám dlhé roky. Túto stenu môžete umiestniť kdekoľvek do interiéru – do obývačky, spálne, detskej izby či kúpeľne. Do vlhkejších priestorov je ale potrebné zvoliť machový obraz menších rozmerov.

Viaceré štúdie potvrdzujú, že zeleň v interiéri podnecuje produktivitu, kreativitu, lepšiu náladu a pocit šťastia. Keďže vydržia dlhé roky, tak nevyblednú a majú stále atraktívny vzhľad. Pozitívami machovej vody je aj jednoduchá údržba, nepotrebuje denné svetlo, je nehorľavá, slúži ako prírodný zvlhčovač vzduchu a sú vhodné aj pre silných alergikov.

Ako sa o machovú stenu starať

Starostlivosť vôbec nie je zložitá, no ak si na machovú stenu nájdete čas, odvďačí sa vám dlhou životnosťou. Mach dokáže prežiť až 10 rokov v takomto zakonzervovanom stave. Z hľadiska starostlivosti by ste nemali machovú stenu umiestňovať na miesto s priamym slnečným žiarením a v blízkosti zdrojov tepla. Problémom môže byť aj príliš vysoká vlhkosť (nad 80%). Stabilizovanú machovú stenu by ste nemali zvlhčovať, ani polievať.

Cena machovej steny sa pohybuje od 100 € vyššie. Všetko závisí od druhu machu, prevedenia a veľkosti steny. Viete si ju vyrobiť aj sami, a to za pomoci rámu, pletiva, machu, zeminy, substrátu a náradia. Pripravte si množstvo trpezlivosti a času, pretože to nie je jednoduchý proces. Pre uľahčenie práce si môžete nájsť videopostup na internete.