Jeseň je ideálnym obdobím na zazimovanie rastlín a zaistenie ich ochrany pred mrazom alebo silným slnečným lúčom v zime. Ak sa o rastlinky takto postaráte, na jar sa vám odvďačia tým, že sa ukážu v plnej kráse. Čo teda budete potrebovať?

Záhrada v zime, alebo ako ochrániť rastliny pred mrazom a snehom
(zdroj: unsplash.com)

Nikdy nie igelit

Na zazimovanie rastlín v záhrade sa dnes používa mnoho dostupných materiálov. Najlepšie sú vzdušné textílie. Určite sa vyhnite igelitovým fóliám, ktoré sú nepriepustné a vplyvom vlhkosti môžu pod nimi rastliny zahniť. Pri vyšších teplotách sa zasa pod igelitom prehrejú. Spomínané ochranné textílie sú určené na ochranu rastlín v črepníkoch umiestnených na veternom mieste, ako napríklad na balkóne alebo terase. Použiť ich však môžete aj na záhonové rastliny a záhradné kríky s citlivosťou na mráz.

Záhradu nielen ochráni, ale aj skrášli

Jedným typom vzdušných textílií sú napríklad jutové tkaniny. Môžete nimi obaliť rôzne kmene drevín a črepníky s rastlinami. Juta navyše predstavuje prírodnú textíliu s výbornou priepustnosťou vody, rýchlym schnutím a miernou priepustnosťou. Ako bonus možno oceníte, že neplní dobre len ochrannú, ale aj estetickú funkciu – v ponuke sú totiž rôzne farebné prevedenia, ktoré viete prispôsobiť konkrétnemu exteriéru. Jutu nájdete vo forme ochrannej bandáže, jutovej textílie, filcu či vreca.

Kokosový disk presne na váš kvetináč

Aj kokos je čoraz viac obľúbený materiál na ochranu rastlín, ktorý je najčastejšie dostupný vo forme kruhov alebo diskov. Tie slúžia nielen ako ochrana podpovrchovaných koreňov rastlín, ale aj na rastliny v kvetináčoch a žardinkách. Kokosové vlákno vám vydrží aj niekoľko rokov a zabraňuje tiež prerastaniu buriny. Uplatníte ich aj pri ihličnanoch a vždy zelených drevinách vysadených v črepníkoch. Existuje aj netkaná textília bielej farby, ktorá nechráni len pred mrazom, ale odoláva aj UV žiareniu, vetru, hubám, mikroorganizmom a plesniam. Ochránite ňou najmä menej odolné rastliny ako rododendróny, magnólie či čerstvo vysadené ihličnany. Farba tejto tkaniny navyše veľmi dobre odráža zimné slnečné lúče.