Pri čakaní bábätka obvykle nákupný zoznam nemá konca. Či už ide o väčšie veci, ako postieľka a kočík, alebo úplné drobnosti, ako napríklad posteľné obliečky. Nakupovanie týchto vecí môže byť stresujúce, ale ak si ho nenecháte na poslednú chvíľu a dobre premyslíte, nemáte sa čoho báť!

Výber posteľnej bielizne pre bábätko – na čo myslieť?
(zdroj: unsplash.com)

Bavlna je voľbou číslo jedna

Pozrime sa práve na kupovanie posteľnej bielizne do detskej postieľky. Možno si poviete, že ide o veľa kriku pre nič, ale v skutočnosti je veľmi dôležité. Citlivá detská pokožka je totiž s obliečkami neustále v kontakte – bábätko predsa prvé dni a mesiace spí aj štrnásť hodín denne. Látka obliečok by teda v prvom rade mala byť mäkká a príjemná na dotyk. Najlepšou voľbou sú preto bavlnené obliečky, ktoré sú zároveň hypoalergénne a termoregulačné, čiže vedia zahriať, aj schladiť, ak je to potrebné. Vášmu dieťatku tak môžu poskytnúť zdravý spánok, ktorý tak potrebuje.

Dvakrát meraj a raz kupuj

Rébusom, ktorý asi budete pri kupovaní obliečok riešiť, sú ich rozmery. Nie každá perinka a vankúšik má klasické detské rozmery, preto buďte pri nakupovaní opatrní – ešte pred návštevou obchodu si poriadne tieto náležitosti zmerajte. Nezabúdajte ani na plachtu, tá je tiež veľmi dôležitá, a tiež sa môže stať, že vaša postieľka nemá úplne klasický rozmer. Opäť je dobré, ak siahnete po jemnej plachty zo 100 % bavlny. Aj percento je dôležité – častokrát je totiž posteľná bielizeň s prímesami a hoci je prevládajúcou zložkou bavlna, v skutočnosti nekupujete bavlnené výrobky s ich výhodami.

Je lepšie nešetriť

Zvažujete, že kúpite skôr lacnejšie obliečky, pretože z nich aj tak dieťa vyrastie? Zvážte možno aj to, či nebudete chcieť ešte jeden alebo viac prírastkov do rodiny. Ak totiž zainvestujete do kvalitnejších obliečok, zabezpečíte svojmu dieťatku nielen zdravý spánok, ale budete ich môcť použiť aj opakovane v postieľke ďalšieho dieťatka. Kvalitné obliečky sú také, ktoré sa nevyťahajú a nevyblednú ani po opakovanom vypratí a taktiež sa zásadne nezmenia na dotyk. Ak spozorujete, že obliečky alebo plachta vášho bábätka zdrsneli prípadne sa začali žmoliť, mali by ste ich určite vymeniť za nové. Myslite totiž na to, že pokožka bábätka je omnoho citlivejšia a náchylnejšia na podráždenie, než tá dospelá.