Asi nikto nechce, aby od neho návšteva odchádzala so zlým dojmom. Ten sa obvykle najviac vzťahuje na interiér (ak nie je súčasťou vášho príbytku priestranná záhrada). V nasledujúcom článku sme si posvietili na najväčšie interiérové prehrešky, ktoré za zlým dojmom môžu stáť.

Robí váš byt alebo dom u hostí zlý dojem? Toto môže byť na vine!
(zdroj: unsplash.com)

Princíp jednotnosti

Existujú štýly, ktoré môžete bez problémov miešať a používať – ako napríklad vintage a industrial, ale platí, že všetko s mierou. To, čo by sa veľmi miešať nemalo, sú napríklad nevhodne spojené farby, vzory a vzájomne neladiace kusy nábytku alebo dekorácie. Väčšinou ich spontánne kúpime v obchode, kde sú doladené so zvyškom vecí okolo nich a potom zistíme, že do domácnosti sa až tak, ako do obchodu, nehodia. Dizajnéri odporúčajú kombinovať najviac tri farby a aj so vzormi narábať citlivo, aby bol výsledok stráviteľný pre oči. Tento princíp jednotnosti používajte nielen v niektorých miestnostiach, ale v celom byte či dome, aby pôsobil dizajnovo ako jeden celok.

Je vaša obývačka starožitníctvom?

Príliš preplnený priestor nikdy nerobí dobrý dojem. Áno, človek sa rád obklopuje vecami, ktoré mu navonok navodzujú pohodlnosť. S estetikou to však obvykle nemá veľa spoločného. Preplnený interiér pôsobí ako skladisko – a to zo svojho domova rozhodne urobiť nechcete. Myslite na to, že každá vec by mala mať svoj účel a miesto. Skúste si pri všetkom, čo chcete domov pridať, položiť túto otázku: Chcem to, alebo to potrebujem? Ak si odpoviete „chcem“, skúste svoje túžby občas skrotiť tak, aby ste sa doma mali kam pohnúť. S množstvom vecí totiž úzko súvisí aj poriadok a nie je nič horšie, ako v tomto smere zanedbaná domácnosť. Neporiadok totiž môže viesť až k takému extrému, ako je ťažký, nezdravý vzduch, ktorý vás ovanie pri vstupe a viditeľný prach a vlasy na podlahe či nábytku. Sú to síce dôkazy o tom, že v byte alebo dome sa žije, ktorým sa nevyhneme, ale určite by ich nemala vidieť aj vaša návšteva.

Domov by mal mať aj dušu

Možno by ste to nepovedali, ale dojem dokáže pokaziť aj zlé osvetlenie. Ak máte v obývačke iba centrálne svetlo, príjemnú atmosféru ním zrejme tak ľahko nenavodíte. A ak je to ešte aj jediná žiarovka s nízkou svetelnou intenzitou, nemôžete sa návšteve, ktorá sa u vás dlho nezdrží, čudovať. Najlepšie je viacúrovňové osvetlenie – stropné, nástenné, stolové alebo bodové. Bodovými svetlami totiž miestnosť rovnomerne osvetlíte a šikovne zakomponovanými LED pásikmi ešte môžete zdôrazniť zaujímavé prvky. A na záver ešte nezabúdajte na neosobnosť. Interiér totiž môže byť vytvorený podľa katalógu, ale príjemný a útulný domov z neho robia až detaily. To je napríklad príjemná vôňa, osobné predmety, fotografie, živá zeleň či dekorácie. Ak vám niečo z toho práve chýba, využite zľavové kódy slovenských eshopov alebo zľavy a zľavové kódy pre české obchody a nakúpte za výhodné ceny štýlové zariadenie do svojho domova, aby ste pri najbližšej návšteve urobili len ten najlepší dojem.