Každý má svoj vlastný štýl a podľa toho si každý aj vyberá farby do svojho domova. Väčšina ľudí si vyberá teplejšie farby, pretože tak domov vyzerá útulnejšie a príjemnejšie. Ak však skôr preferujete studené farby, ukážeme vám, ako na to, kde je najlepšie ich dať a ako rozlíšite teplú a studenú farbu.

Chystáte sa maľovať? Ako na teplé a studené farby
Chystáte sa maľovať? Ako na teplé a studené farby (Foto: pixabay.com)

Ako rozlíšiť teplotu farieb a čo robia farby s ľudským vnímaním?

Teplé farby sú také, ktoré sa nachádzajú v palete v rozsahu červenej, oranžovej, svetlo zelenej a purpurovej. Naopak, studené farby sa nachádzajú zas v odtieňoch fialovej, modrej, svetlo modrej a zelenej.

Chladné farby podľa rôznych štúdií ľudí upokojujú a vzbudzujú k činnosti. Najviac sa teda hodia do pracovného prostredia akým sú kancelárie a rôzne pracovné priestory. Teplé farby zas pôsobia ako teplé lúče slnka, podporujú chuť k jedlu a dom s nimi vyzerá živšie. Najviac sa takéto farby hodia do spoločných priestorov, kde sa rodina stretáva.

Ak hľadáte pomerne jednoduchý, rýchly a lacný spôsob, ako oživiť steny miestnosti, máte pre vás jeden tip. Poznáte obklad na stenu STAMP lámaný kameň? Nejedná sa o obklad ako taký, nepotrebujete obkladača a zdĺhavé aplikovanie obkladu, stačí správne náradie a trochu zručnosti. Čo poviete, našla by sa u vás miestnosť či stena, kde by takýto obklad podľa vás nesmel chýbať?

Pomôže softvér, vďaka ktorému si všetko lepšie navrhnete. Skúste sa vyhrať s obyčajným Skicárom vo vašom počítači, stiahnite si aplikáciu do mobilu alebo skúste profesionálne programy. Vo svojej triede je jednotkou autocad – cena je tam priaznivá.

Kam s teplými a kam so studenými farbami?

Čo sa týka teplých farieb, preferujte ich do priestorov, akými sú obývačka, kuchyňa a spálňa. Najlepšie sú jemné odtiene farieb, krikľavým farbám sa radšej vyhýbajte. Studené farby sú lepšie do pracovne a do detskej izby, hlavne pre veľmi temperamentné a živé deti.